טעויות נפוצות

טעויות נפוצות

כישלון נובע מתוך חוסר ידיעה או מטעויות שביצענו.
אך עם זאת כל כישלון וכל טעות שלנו מקרבת אותנו לגידול מוצלח יותר בהמשך ("אין חכם כבעל ניסיון" ) אך בכדי להימנע מטעויות מיותרות נביא בפניכם מספר כללים וטיפים ("אין הביישן למד") להלן פעולות עשה ואל תעשה:
1.היגיינה – הצורך בהיגיינה, סטריליות ואסתטיקה בחלל הגידול הנו חשוב ביותר, לאחר כל מחזור גידול מומלץ לנקות את החדר לפרטי פרטים מהרצפה ועד לתקרה, מהחלונות ועד לדלתות. יש לנקות את העציצים ואת שולחנות הניקוז. במצבים קיצוניים אף להחליף צנרת ההשקיה. מומלץ להשתמש באלכוהול 96%  ולרסס בכל חלקי החדר לנקות ולחטא. שימו לב – לא מומלץ לנקות עם אקונומיקה!
2. גיזום עלים – העלים הם למעשה המערכת הסולרית של הצמח. גיזום עלים צהובים הוא לא הכרחי בכל מצב… הגיזום יעשה אך ורק עם עלי הצמח פגומים מעל ל- 50%.
3. ציוד חובבני – מומלץ להשתמש בציוד מקצועי, ובכך למנוע כשל מערכות. טיימר שלא נדלק / נכבה בזמן יכול לגרום למצב לחץ בצמח (Stress) משאבת השקיה שכשלה תביא להצפה או אי השקיה וכו'..מכשירי בקרה כגון: מד חומציות (Ph), מד מוליכות (Ec) שאינם מכוילים או מדויקים, או מד טמפרטורה ולחות שאינו תקין יכולים להביא את המגדל לטעות באיזון רמת החומציות  ו/או המליחות בתמיסת הדשנים בשלבי ההשקיה וכמו
כן
בהערכת מצב האקלים בחלל הגידול וכו'..
4. כניסה לחדר הגידול שלא לצורך – אחת הטעויות הנפוצות היא ברצון המגדל להיכנס לחדר הגידול בזמן שהאורות בו כבויות. יש להבין שאפילו דליפת אור מחדר סמוך יכולה לגרום למצבי לחץ בצמח ולכן אם ברצונכם להיכנס לחדר הגידול בחושך מומלץ להשתמש בנורה ירוקה המיועדת לפעולה זו, אך עם זאת אמליץ בפניכם לפתח סבלנות ולחכות שהמנורות יידלקו. איך יודעים עם אוהל הגידול שלנו אטום לאור? יש לסגור את עצמנו לכמה רגעים באוהל הגידול ולנסות לקרוא ספר / עיתון וכו.. עם הצלחתם צריך לתקן את המעוות .
5. מידע ישן – הידרופוניקה מתחדשת ומחדשת כל הזמן, במיוחד עם ההיפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות. מומלץ לקבל מידע מבעלי מקצוע מעודכנים ולא מספרות ומידע ישן.
6. גובהה הנורות – הנורות צריכות לנוע עם גדילתו של הצמח. לכל נורה גובה מומלץ מעל לראש הצמח (לפי ההספק שלה). כאשר נוריד את הנורה קרוב מדי לראש הצמח אנו למעשה נצרוב את העלים, אך עם נתקין את הנורה גבוהה יתר על המידה הצמח לא יקבל את כמות האור הרצויה ולא יתפתח כמצופה ויתמתח ויגבה ללא פרופורציה. בצמחים צעירים הגבעולים יתארכו וההסתעפויות יתפתחו רחוקות אחת מהשנייה.
7. איוורור – אוורור נכון הנו חלק קריטי בהצלחת הגידול: מעבר חמצן טרי מקרר את חלל הגידול מעשיר אותו בחמצן ופחמן דו חמצני (CO2). שימוש לא נכון במפוחים, וונטות ומאווררים או אי התאמתם לחלל הגידול יכולים להביא לכישלון. אחד הטעויות הנפוצות היא שימוש בוונטה על מנת להעביר אויר דרך צנרת שרשורים ו/או פילטר לסינון ריחות.
8. פיטום – יש  החושבים שככל שיתנו יותר דשנים לצמח כך הוא יגדל מהר יותר ויניב יותר תוצרת. דישון יתר גורם להצטברות מלחים בשורשי הצמח ובקצות העלים ולכן יש להשקות ולדשן לפי הצורך ולתת לצמח לעשות את שלו.
9. הידרופוניקה = מים זה נכון ! אך אין לפרש זאת כאילו יש צורך להשקות את הצמחים בלי הפסקה ולהציפם במים, לכל שיטת גידול הידרו יש את דרך ההשקיה הנכונה.
10. לחץ ופניקה – נתקלתם בכשל מערכות או בסימנים כאלו ואחרים בצמח ואינכם מבינים למה הצמח נראה כך או אחרת….פנו למישהו מקצועי שידריך אתכם/ן אל תנסו לתקן לבד דברים שאין לכם ניסיון בהם.

      הדבר החשוב ביותר להצלחת הגידול היא: במילה אחת: סבלנות!

מאמרים מומלצים לקריאה ע"י הצוות:

כל המאמרים.. הצעה למאמר ?