רקבון שורשים

ריקבון שורשים

הסיבות לריקבון שורשים:
ריקבון שורשים היא בעיה רצינית שלא כדי להתעלם ממנה.
חוסר טיפול בבעיה יגרום להחמרת הריקבון וכמו כן לנבילת הצמח ומותו. אחד הסימפטומים העיקריים של ריקבון שורשים הוא עלים נבולים ומקורזלים עם הצהבה בקצבות העלים. אזור ההצהבה יבש ומתפורר. ישנם מצבים גם של השחרה בקצוות העלים. מצבים נוספים הם: "עייפות" הצמח ועצירת הגדילה. הצמחים קמלים ונבולים.

להלן הגורמים לריקבון:
1. מחסור בחמצן באזור בית השורשים. למעשה מצעי גידול "דחוסים" וכבדים יכולים לגרום למחנק של השורשים ובכך לגרום לריקבון.
2. השקיית יתר יוצרת מצב של "טביעה" ומחנק המביאים לריקבון שורשים.
3. השקיה במים חמים. מים חמים אינם מחזיקים חמצן ועקב חוסר חמצן יתכנו מצבים של ריקבון שורשים (ראו סעיף 1)
4. חוסר בניקוז גורם לכך שמצעי הגידול נשארים לחים ורטובים לאורך זמן (זהו אינו פתרון לכאלו שרוצים להשקות אחת לשבוע) כולנו יודעים שלחות ומקומות חשוכים יוצרים פטריה. הפטריה תגרום לריקבון השורשים שילך ויתפשט לכל השורשים כולם.
5. זבובי תסיסה מטילים את ביציהם בתוך מצעי הגידול, הדגירה נעשית באזור השורשים. זבוב זה יוצר פטריה הגורמת לריקבון שורשים. בכדי למנוע מזבוב התסיסה לחבל בצמחים מומלץ להניח שכבה של כסנטימטר מהחומר פרלייט על מצע הגידול. זבובי תסיסה נמנעים ממגע עם הפרלייט ובכך נמנעים מלגשת לצמחים מלכתחילה.
6. נעילת שורשים נוצרת כשהעציץ בו אנו משתמשים קטן מדי בכדי להכיל את כל כמות השורשים, במצבים כאלו נראה חלחול איטי של מי ההשקיה וכמו כן מצב כזה יכול לגרום לנעילת שורשים.

הפתרונות והמניעה הינם בשימוש במצעי גידול אווריריים, איזון רמת הטמפרטורה במכלי ההשקיה ל 22 מעלות, שימוש בעציצים הגדולים דיים לגידול הצמחים שימוש בעציצים בעלי חורי נקז ושימוש במשאבות אויר להעשרת החמצן במים (שימו לב: ישנם חברות דשנים שאוסרות להשתמש במשאבות אויר במכלי ההשקיה). כמו כן הוספת מי חמצן לתמיסת ההשקיה תהרוג את הבקטריות והפטריות הגורמות לריקבון שורשים. שימוש בהדברה כגון קונפידור וטרייסר אולטרה להדברת זבובי התסיסה הן כזחלים והן כבוגרים מעופפים. שימוש בתוספים כגון Rhizotonic מגנים על השורשים מלכתחילה ויכולים למנוע את הריקבון וכמו כן עוזרים בשיקומם של שורשים פגומים.