אלמנטים ניידים / נייחים

אלמנטים ניידים / נייחים
אלמנטים ניידים ונייחים:

כחלק מהזנת הצמח ותהליכיו המינרלים מועברים לכל חלקי הצמח ולמקומות בהם הוא זקוק להם במיוחד. איזון נכון של מינרלים ושל ההזנה מביא את הצמח לכדי גדילה, צמיחה ופריחה שופעת ובריאה אך לצערנו לא תמיד הכל ורוד ויתכנו גם כשלים המתבטאים כסימני הצהבה, כתמים וכו'…. הסיבות לכך טמונות במינרלים הנמצאים בצמח ובדשנים הידרופונים, אורגנים ו/או ביולוגיים. ישנם אלמנטים נייחים וכאלו שהם ניידים. לשני קבוצות אלו תפקיד עיקרי בהתפתחות הצמח והם למעשה אבני הבניין של הצמח כולו.
אלמנטים ניידים: אלמנטים אלו בעלי יכולת תנוע בתוך הצמח ועפ"י דרישה (לרב רקמות חדשות יצטרכו מהם ככל האפשר בכדי להתפתח) כלומר: הם אלו המועברים לעלים הצעירים יותר של הצמח, ולכן  כשיש סימני מחסור בעלים הבוגרים נסיק מכך שהבעיה הנה במינרלים הניידים. מינרלים ניידים: חנקן (N), זרחן (P) ואשלגן (K) /// מינרליים ניידים באופן מתון: מגנזיום (Mg) וגופרית (S)
 אלמנטים נייחים: כפי שכבר ברור אלמנטים אלו אינם יכולים לנוע ממקום למקום. מינרלים אלו "לכודים" במקום בו הם "נחתו" מבתחילה.
מצב בו יש סימני חוסר בעלים הצעירים (העליונים) הנו מצב המבשר על בעיית חוסר של מינרלים נייחים. דוגמה למינרלים נייחים: ברזל (Fe), סידן (Ca), מנגן (Mn), אבץ (Zn), בורון (B) ונחושת (Cu).

 אך עם זאת ועם כל הכתוב ישנם מצבים בהם חוסר של מינרל אחד מביא עמו עודף במינרל אחר ולכן לא כל הצהבה, כתם וכו' מצביעים על בעיה ספציפית, ולכן יש למצוא את הסימפטום לבעיה (מה הבעיה?) ולמה היא התרחשה (בדקו עצמכם מה עשיתם לא בסדר, מה השתנה בין גידול לגידול). 

 
 

מאמרים מומלצים לקריאה ע"י הצוות:

כל המאמרים.. הצעה למאמר ?