ראשי / הידרופדיה / מצעים לגידול צמחים

מצעים לגידול צמחים

מצעי גידול

תפקיד מצע הגידול:
א. מזין את הצמח.
ב. מגן על השורשים מפני חום ונזקים.
ג. הוא בית הגידול של השורשים. ישנם מספר מצעי גידול, ובחירת המצע הינה לפי הניסיון ושיקול דעתו של המגדל. במאמר זה נציג מספר מצעי גידול.
אדמה: “אימא אדמה”. מומלץ להשתמש עם תערובות אדמה קלות המספקות חמצן לשורשים ושאינן אוגרות מים מיותרים. עבודה עם תערובות אדמה לא מתאימה תאגור מים, תמנע ניקוז, תתהדק סביב השורשים ותחנוק אותם, דבר כזה יוביל לריקבון ומוות. יש להשקות את הצמח באטיות כאשר תערובת האדמה יבשה- יש לשמור על רמת לחות סבירה (אין להציף את התערובת ומאידך אין להזניח אותה- אפשר לבדוק בשיטה הישנה: עם האצבע) אין צורך בנקז באופן קבוע אך עם זאת מומלץ לשטוף את המצע כפעמיים / שלוש במחזור גידול. תהליך פירוק החומרים באדמה “מעכב” את גדילת הצמח אך עם זאת אין להשוות את טעם הפרי במצע אדמה לעומת כל מצע אחר. שלא כמו במצעים הידרופוניים… צמח שגדל באדמה צריך לחפש את מקור ההזנה ולהתאמץ יותר מאשר צמח שגדל במצעי הידרו כאלו או אחרים שבו המזון זמין לצמח מהרגע הראשון.
קוקוס פרלייט: מצע זה עשוי מסיבי קוקוס שנגרסו לשבבים קטנים והוסבו למצע גידול בתוספת פרלייט (בהמשך המאמר) המצע נחשב למצע “סלחני”. המצע שומר על רמת לחות/ אויר מצוינת (30% קליטת אויר) בבית השורשים ומתנקז בקלות, כך שאפשר להשקות את הצמח מספר פעמים ביום ללא חשש “ולפטם” אותו. כמו כן השכבה העליונה של הקוקוס מתייבשת מהר יחסית אך הלחות בתוך המצע נשמרת ובכך שומרת גם על השורשים. זהו מצע אידאלי למערכות Run To Waste. מומלץ לשטוף את המצע אחת לשבוע (כמות המים לשטיפה הנה כ-4 פעמים מכמות מצע הקוקוס בעציץ) עם מים מאוזני חומציות (Ph) של 5.8 וכחצי מכמות הדשנים המומלצת ביום השטיפה, בסיום השטיפה יש לחזור על פעילות ההשקיה בצורה סדירה ורגילה.
פרלייט פרלייט הנו סלע וולקני, הנוצר בעת מפגש של לבה נוזלית עם מי ים הגורם לקירור מהיר של הסלע הנוזלי ויוצר פרלייט זכוכיתי, ללא מבנה גבישי, המכיל 3% מי מבנה. בתהליך חימום בזק, ובטמפרטורה גבוהה, הופכים מי המבנה לקיטור. לחץ הקיטור מתפיח את גרגרי הפרלייט עד פי 20 מנפחם המקורי. המוצר המתקבל הוא לבן, סטרילי, קל משקל, עמיד בחום, בעל מוליכות תרמית נמוכה ומנת חללים גבוהה. הפרלייט נטול סיליקה חופשית, נטול סיבי אסבסט, אינו מכיל ניטרטים, סולפטים או זרחן, יסודות רדיואקטיביים או מתכות כבדות ולכן הוא בטוח לשימוש ליישומים להם הוא מיועד. פרלייט משמש כמצע מנותק לגידול בחממות של ירקות ותבלינים למיניהם וניתן ליישום גם בתוך שרוולים או בתפזורת במטעים. צורת החומר מקיימת חורי אוויר גדולים בין החלקיקים, אשר מספקים הרבה חמצן לשורשים (כ-45%) מחקרים הוכיחו כי פרלייט מסייע להזנת מערכת השורשים, ושומר על השורשים מפני חום. חומר זה הנו חומר “סלחני” ונוח לשימוש במערכות הידרופוניות למגדל המתחיל ו/או למגדל המתקדם.
הידרוטון: הידרוטון הוא חרסית מותפחת ומחוטאת בצורת כדורים, קל ונקבובי ובכך מאפשר זרימת חמצן ולחות טובה בבית השורשים, אינו מבודד חום כמו מצעי גידול אחרים ולכן השורשים פגיעים יותר לחום. בעל נטייה לתנודות ברמת החומציות (Ph) ודורש טיפול קודם הכנסת המערכת לפעולה. להידרוטון אין ערך תזונתי כך ששליטת ההשקיה/ הדישון הנה בתמיסת המים. אך עם כל חסרונותיו הנו המצע האידאלי למערכות Recycle למגדל המתקדם.
 טוף: טוף הנו תוצר טבעי של התפרצות געשית, טיפות החומר נקרשו בתהליך התקררות מהיר והגזים שהשתחררו יצרו חללים רבים. תכונותיו דומות לתכונות ההידרוטון.
RockWool/ צמר סלעים: תוצר תעשייתי. תהליך של חימום סלעים מינרליים ובזלת עד לרמת המסה (1600 מעלות צלזיוס), קירורם המהיר הוא זה שיוצר את “חוטי” סלעי ה- RockWool בחומר הנ”ל אין ערך תזונתי ודורש טיפול קודם הכנסת המערכת לפעולה (מומלץ להשרות במים מאוזני חומציות ברמה של 5.5) חומר זה בעל נטייה להתייבשות ולכן יש צורך לשים לב לרמת הלחות בו אך מאידך השקיית יתר במצע הנ”ל תגרור לריקבון שורשים ולמות הצמח. אידאלי כמצע לייחורים/ Clones.
ורמיקולייט: ורמיקולייט הוא מינרל חרסית רב שכבתי ממקור וולקני. הורמיקולייט עובר תהליך התפחת בזק בחום גבוה של כ: 600-700 מעלות.
לחץ אדי המים הכלואים בין השכבות מתפיחים את חלקיקי חומר הגלם של הורמיקולייט לקבלת חלקיקי ורמיקולייט מוזהב, סטרילי, סופר קל,
בעל נקבוביות גבוהה ואחיזת מים גבוהה.
קיימים מספר מכרות של ורמיקולייט ברחבי העולם: בדרא”פ, זימבבווה, אוסטרליה, קניה, סין ועוד. מקור הורמיקולייט קובע את איכותו של המוצר המוגמר: הורמיקולייט המותפח.

0
סל קניות
  • אין מוצרים בסל הקניות, מוזמנים להוסיף :-)