איך מתחילים ?

איך מתחילים ?

החלטתם לפנק את עצמכם ולגדל את מה שמגיע לכם, מה עושים איך מתחילים?
ובכן לשם כך שאלו את עצמכם:
– מהי כמות הצמחים שברצונכם לגדל?  תשובה מהסוג "לא הרבה" או "כמה שיותר" לא מספקת את המידע הרצוי ולכן החליטו על כמות הצמחים אותם אתם רוצים לגדל. לתשובה הנ"ל יש קשר ישיר לשאלה הבאה:
– מהן המידות של חלל הגידול בו נרצה לגדל את כמות הצמחים שלנו? כמו בשאלה הקודמת.. תשובה מהסוג "מקום קטן" או "חדר סטנדרטי" אינה עוזרת לנו ולכם להתקדם. לכן החליטו על גודל חלל הגידול ומדדו אותו (אורך,רוחב, גובה) שתי הנתונים הנ"ל יעזרו לנו מאוד כבעלי מקצוע לדעת איך לטפל ולייעץ לכם בצורה הנכונה ביותר…עכשיו כשיש לנו את התשובות לשאלות הנ"ל נחליט על עוד 3 פרמטרים:
1. אוורור חלל הגידול:
תפקידו של האוורור הוא לשם הכנסת חמצן טרי לארון הגידול ובכך למעשה להעשיר את הצמחים בחמצן ובפחמן דו חמצני וכמו כן להיפתר מחום הסורר בתוך חלל הגידול.
שימו לב אוורור אינו קירור. לשם אוורור חלל הגידול יש צורך במאווררים וונטות ומפוחים, לכל אחד ואחד מהמכשירים הנ"ל מטרה זהה- להעביר אויר ממקום למקום רק שכל אחד מהמכשירים הנ"ל עושה זאת בצורה שונה וכמו כן תפקידו שונה. המאוורר תפקידו להזיז את האוויר בתוך חלל הגידול ולבצע סירקולציה. הונטה תפקידה להוציא אויר מחלל הגידול החוצה או להפך להכניס אויר מבחוץ אל תוך חלל הגידול. המפוח תפקידו להעביר אויר דרך צינורות הנקראים "שרשור" למעשה המפוח מומלץ במיוחד לכאלו הרוצים לטפל בריחות רעים (ע"י הוספת פילטר לסינון ריחות) או כאלו הצריכים להעביר את האוויר ממקום המרוחק מחלל הגידול לתוכו ולהפך.
2. תאורה המתאימה לכמות הצמחים בתוך חלל הגידול הנדרש וכמובן כמות הפרי.
ישנם מספר רב של סוגי תאורה: פלורסנט, לד ונורות פריקה (נתרן לחץ גבוה / מטאל הלייד), נורות לצמיחה, נורות לפריחה ונורות משולבות ספקטרום (מתאימות הן לצמיחה והן לפריחה). נורות הפלורסנט מתאימות יותר לשלבי צמיחה מוקדמים, ייחורים ולשמירת צמחי "אימא" . יש כאלו המשתמשים בנורות הנ"ל לכל אורך הגידול (צמיחה ופריחה) אך בדר"כ הגידול יהיה דל. נורות הלד הנן הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום הגידול. נורות אלו חסכוניות מאוד בחשמל עד לכדי 1/3 מנורות פריקה ומאידך יקרות עד פי 3 ואף יותר. נורות לד אינן פולטות חום יחסית לכל סוגי הנורות ולכן השימוש במיזוג אויר לשם קירור חדרי הגידול הינו מועט, מה שהופך את מערך הגידול לחסכוני בחשמל אף יותר. לרב נורות הלד מקצרות את תהליך הפריחה בשבוע ומייצרות צמחים ופרחים באיכות גבוה. נורות הפריקה הן הנורות הפופולריות ביותר, לרב הנורות הנ"ל מגיעות בהספקי חשמל של 250 וואט ועד 600 וואט אך ישנם כאלו העובדים עם נורות בהספקים של 150 וואט ואף 1000 וואט. נורות הפריקה מחולקות לשתיים:
נורות נתרן לחץ גבוה (Hps) אלו הן נורות המתאימות לשלבי הפריחה, אך נורות משולבות ספקטרום הנן הנורות המועדפות והנמכרות ביותר.
נורת מטאל הלייד (Mh) מתאימות לשלבי הצמיחה.
3. מצע הגידול .
מצעי הגידול הם אלו "שיכתיבו" לנו באיזה דשן וציוד נשתמש ואפילו באיזו צורה ושיטה נשקה ונגדל. ישנם מצעי גידול שונים: תערובת אדמה, תערובת קוקוס ומצעים הידרופונים שונים כגון: הידרוטון, צמר סלעים ועוד. כל אחד מהמצעים הנ"ל דורשים התייחסות שונה מצד המגדל הן בקצב וכמות ההשקיה והן ברמת החומציות הנדרשת לשם איזון המים. למעשה אלו הם הנתונים החשובים ביותר לשם בניית חלל הגידול אך אם זאת יש צורך בציוד נוסף בכדי להגיע לרמה מקצועית ובכדי להצליח לשלוט על כל פרמטר לשם גידול מוצלח ושופע. להלן חלק מציוד נוסף ומטרותיו:
– טיימר להדלקה וכיבוי התאורה, למעשה הוא זה שאחראי לאור היום לחושך ולשינויי העונות מקיץ לחורף.
– מד טמפרטורה ולחות – משמש כאינדיקטור המורה על רמת הלחות והטמפרטורה בתוך חלל הגידול.
– אוסמוזה הפוכה – לשם יצירת מים מזוקקים ונטולי מינרלים, למעשה אנו מקבלים נוזל מאופס ממינרלים ובכך שאנו מוסיפים דשנים ומודדים אותם ע"י מדדי מוליכות וחומציות אנו מעשירים את המים ומכינים תמיסה להשקיה.
– מד מוליכות / חומציות, אלו המדים החשובים ביותר במיוחד בשיטות ההידרופוניות למיניהן.
– שולחן ניקוז – כשמו כן הוא, על שולחן זה מניחים את כל העציצים ובזמן השקיה כשישנו ניקוז של מים מהעציצים, המים נוזלים על שולחן הניקוז ומתנקזים לביוב / דלי לשם שמירה על ארון גידול נקי ואסתטי וכמו כן בשימוש עם מצעי     גידול מסוג קוקוס הנקז מספק  את מידע: האם יש להגדיל את כמו ההשקיה או שמא יש צורך בשטיפת מצע הגידול.
אנו ממליצים לכם להמשיך לקרוא וללמוד במדריכים שלנו בכדי להיכנס לעומק ההידרופוניקה ובגידול הצמחים תחת נורות.
הידרו גארדן – מגדלים מגדלים.
עכשיו כשאנו כבר יודעים על כמות הצמחים גודל חדר הגידול האוורור הדרוש התאורה ומצעי הגידול יש להחליט באיזו שיטה לגדל, האם בשיטת ה Sog או ה  Scrog