זיהוי מזיקים, מחלות וטיפול בהם

זיהוי מזיקים, מחלות וטיפול בהם
זיהוי מזיקים, מחלות וטיפול בהם:
חשוב לדעת מהו המזיק / מחלה בו נפגע הצמח לפני הטיפול בו. מומלץ להביט בצמח ולבדוק סימנים חשודים, וכמו כן לבדוק עם זכוכית מגדלת / מיקרוסקופ בכדי לאשר שאכן מדובר במזיק ולא בחוסר מסוים של מינרל. חשוב מאד למצוא את המזיקים בזמן ולהפחית עד כמה שאפשר את הנזקים שלהם, איתור מוקדם של הבעיה הנו חשוב ביותר מכיוון שהמזיקים יכולים להתרבות בקצב מהיר ובכך להרוס את היבול כולו. לפני שנרסס מומלץ לנסות למנוע את המחלה / המזיקים ע"י ניקיון של חלל הגידול (ארון גידול) ברמה סטרילית. לדוגמה: מלכודות ללכידת המזיקים, מכיוון שהריסוס משאיר שרידים של חומר ההדברה בצמח וכמו כן אפשר להשתמש בהדברה אורגנית (תרכובות שמנים, תרסיסים על בסיס סבון ונפט) . בדקו אם הצמח נגוע אחת לשבוע. הסימנים השכיחים הם: נקודות חלודה, חורים, קורי עכביש, כתמים לבנים וכל סימן שאינו טבעי צריכים לעורר במגדל את החשד.

להלן המזיקים והמחלות השכיחות ביותר:

קרדית הקורים Spider Mite

מזיק שמזכיר כינה, בעלת שמונה רגליים, משקלה הנמוך מאפשר לרוח להעביר אותה בקלות. הלחות הטובה ביותר עבור הקרדית הנה 75% הטמפרטורה הטובה ביותר עבור הקרדית היא 35 מעלות. אורך חייה הוא כבין שבועיים ל-4 חודשים, תלוי בתנאי הסביבה. קרדית הקורים מטילה בין 60 ל-100 ביצים במהלך חייה.
סימנים למזיק: כתמים צהובים וחומים, נשירה של עלים, הופעה של קורי עכביש על הפרחים. זיהוי מוקדם יתבצע על ידי הסתכלות מתחת לעלים, אם תראו חרק זה ככל הנראה תראו גם ביצים.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: נימגארד או טימור  C. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: אקרימייט. יש אפשרות להשתמש גם בהדברה ביולוגית: האקרית הטורפת Phytoseiulus persimilis אשר מקורה בדרום אמריקה. אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית אם יש מדבירים בצמחים.

עש הטבק White Fly

מזיקים הגורמים נזק למינים רבים של ירקות, צמחי נוי, גידולי-שדה ועצי פרי. כנימות העש מוצצות את נוזלי הצמח מהצינורות ההובלה שלהם. הפרשות הכנימה משמש מצע לגידול פטריות הפייחת, אשר גורמת לנזק אסתטי ולהפרעה חמורה בתהליך ההטמעה ברקמות ירוקות של הצמח. ישנם כנימות המשמשות כזרזים למחלות וירוסים.
סימנים למזיק: מעופפים לבנים, ביצים בצורה אליפטית.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: נימיקס 45. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: קונפידור. יש אפשרות להשתמש גם בהדברה ביולוגית: הצרעה הטפילית Eretmocerus mundus  אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית אם יש מדבירים בצמחים.

עש / זבוב המנהרות Citrus Leaf Miner

זבובים שחורים וקטנים (באורך 2.5 מ"מ), בעלי נקודות צהובות. הנקבות עוקצות את החלק העליון של העלה, הנוזל שהצמח משחרר מנקודת העקיצה משמש להזנת הבוגרים. חלק מעקיצות ההזנה משמשות כאתרי הטלה.
סימנים למזיק: הנקבה מטילה למעלה מ-100 ביצים משך חייה (כשבועיים עד שלושה בתנאים אופטימליים) לאחר כשבוע בוקעת הביצה ומתחילה לנבור מנהרה בתוך רקמת העלה.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טרייסר אולטרה או נימיקס 45. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: מוספילן. הדברה ביולוגית: הצרעה הטפיליתDiglyphus isaea  אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית עם יש מדבירים בצמחים.

זבובי תסיסה Sciarid Fly

חרק חום / שחור בעל 6 רגליים. גודלו כמילימטר אחד. מחזור חייו הוא כחודש ימים. פעיל בלילה. הנזק נגרם ע"י לעיסת השורשים והעלים. זבובים אלו מביאים אתם פטרת מפני שהמערכת החיסונית של הצמח נחלש נחלשת.
סימנים למזיק: בדומה לריקבון שורשים.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טרייסר אולטרה. אפשרות שנייה הנה להשתמש בהדברה כימית כגון: קונפידור.

אפידס (כנימת עלה) Aphids

חרקים קטנים ורכים (כ-2 מ"מ) המפתחים מושבות על הצמח. הגוף בצורת אגס וצבען הנו: ירוק, חום, צהוב ושחור. מחושים ורגלים דקים. נמצאים בדר"כ בצד התחתון של העלה. הנזק הנו מציצת נוזלי הצמח הגורם להיחלשות הצמח.
סימנים למזיק: כתמים אדומים ונקודות שחורות.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טימור C או נימיקס 45. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: סייפן.
יש אפשרות להשתמש גם בהדברה ביולוגית: הצרעה הטפילית  Aphidius colemani .אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית אם יש מדבירים בצמחים.

כנימות רכות Soft Scale

חרקים המוצצים את לחות הצמח מהגבעולים ומהעלים המשאירים שעווה היוצרת טחב מתחת לכנימה. כנימה גדולה תשמור מתחתיה חרקים קטנים ותגן עליהם מפני טורפים .
סימנים למזיק: הצהבה וטחב בעלים שמתחת לכנימה.
טיפול במזיק: יש להשתמש בחומרי הדברה הנ"ל: קונפידור או מלתיון. 

טריפס Thrips

מטיל ביצים ברקמות הצמח הרכות והצעירות. אורכו 1-3 מילימטר. בד"כ בצבע צהוב – אפור. בעלי וריד אחד לכל אורכם. הזחלים שלהם בצבע חום ובצורת סיגר. ריבוי של החרק תפגום בצמח לבצע את תהליך הפוטוסינתזה.
סימנים למזיק: עצירת גדילה, הצהבה, סלסול של העלווה הצעירה, השחרה בין עורקי העלה עד לרמת התייבשות.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טרייסר אולטרה. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: סימשופר או קונפידור. יש אפשרות להשתמש גם בהדברה ביולוגית: הפשפש הטורף מהמין .Orius laevigatus אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית אם יש מדבירים בצמחים.

זחל הפרודניה Spodoptera Littoralis

מופיעים בצורות ובצבעים שונים: מאפור, ירוק בהיר ועד חום. חלק מהם: קרחים או שעירים,עם נקודות, צבע אחיד או פסים. בעל כושר הסוואה. הזחלים צעירים יאכלו את העלה מצידו התחתון וישאירו "חלונות שקופים". הבוגרים יאכלו את כל העלה עד העורקים וישאירו אחריהם הפרשות בצורת כדוריות שחורות.
סימנים למזיק: כרסום העלה עד לרמת חורים של ממש.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טרייסר אולטרה. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: אקוגן -תרסיס זחלים ומעופפים.

 קמחית Planococcus Citri

חרק קטן בצורת ביצה שתנועותיו מוגבלות. הנקבה מטילה ביצים לשק הבנוי מהפרשת שעווה. מהביצה בוקע זחל צהבהב בעל -6 רגליים.
סימנים למזיק: עיוות והצהבה של העלים המלווה לעתים בנשירתם. במצב שכזה גם הפרחים וגם הפירות עלולים לנשור.
טיפול במזיק: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: טימורקס. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: סיסטאן.  בהדברה ביולוגית: המושית הטורפת  Cryptolaemus  montrouzieri אם החלטתם להשתמש בהדברה ביולוגית קחו בחשבון שריסוס יפגע גם בהם. לא מומלץ להשתמש בהדברה ביולוגית עם יש מדבירים בצמחים

קימחון Powdery Mildew

פטרייה הנראית כמו קמח לבן. עמידות לתנאי יובש יותר מכל פטרייה אחרת. חלקן אף נובטות בתנאי לחות נמוכים ואחרות בתנאי לחות גבוהים.
סימנים למחלה: קמח על העלים.
טיפול במחלה: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: נימגארד או טימורקס. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: סיסטאן.

חילדון Puccinia

פטרייה טפילית. נבגי הפטרייה נובטים בצמח הפונדקאי כאשר הוא לח.
סימנים למחלה: סימנים בצבע חלודה על העלים, ירידה בכמות היבול .
טיפול במחלה: יש אפשרות להשתמש בהדברה אורגנית כגון: נימגארד או טימורקס. אפשרות שנייה היא שימוש בהדברה כימית כגון: ספרול.

פוזריום / Fusarium

פוזריום היא סוג של פטרייה השוכנת בקרקע (אדמה). לפטרייה זו יש היכולת להרוס לחלוטין את מערכת השורשים. התסמינים הנם שונים בין זני צמחים כאלו ואחרים. בחלק מהזנים היא גורמת לעובש וטחב, ובמקרים אחרים הפטרייה גורמת לריקבון שורשים. הצמחים בעלי הסיכון הגבוה ביותר להיפגע מפטרייה זו הם אלו הגדלים בקרקע (אדמה) באזורים חמים ולחים במיוחד. האדמה הכרחית לפטרייה בכדי שתצמח. אחת הבעיות הקשות היא בכך שמאוד קשה להבחין בפטרייה זו, למעשה הפוזריום יכולה לרבוץ באדמה במצב "רדום" למשך שנים. הפוזריום מדביק ע"י זרימת המים ומגע בין כלי עבודה החקלאיים.
אחד מהתסמינים הראשונים הנם: כתמים כהים וקטנים על העלים התחתונים שיהפכו במהירות לחומים צהבהבים לאחר מכן קצוות העלים יתחילו להתעוות כלפי מעלה ויתחילו סימני עובש ונבילה. כאשר מדובר בפטרייה הפוגעת בשורשים (ריקבון שורשים) יהיה קשה לאבחן את המחלה במהירות. צבע השורשים יהיה חום כהה עד לכדי אדמדם, הגזע יתנפח ויישבר, דבר שעלול להוביל למתקפה של מחלות ומזיקים אשר יגרמו נזק נוסף. פוזריום סותם את כלי העצה של הצמח, כך שמים וחומרי ההזנה לא יוכלו לעבור לכל חלקי הצמח. 
הפתרון: ברגע שנתקלתם בתסמינים הנ"ל יש להסיר מיד את החלקים הפגועים. אין טעם להשאיר את הצמח להתמודד לבד מול הפטרייה הנ"ל מצב זה רק יחמיר את המחלה ויגרום לצמח לנבול ולהדביק את שאר היבול. ישנם דרכים שונות למנוע מפטרייה זו לצמוח ולהרוס את היבול:
1. רכישת זרעים בעלי גנטיקה חזקה המסוגלים להתמודד מול מחלות וסטרסים
2. יש לעקר כל כלי שהוא (עציצים, עת חפירה וכו'..)
3. להשתמש בתערובות אדמה חדשות ולא משומשות.
4. שימוש בתוספי תזונה המכילים חיידקים מועילים שיעזרו להדוף את הפטרייה