Micro Elements

micro elements

אבץ Zn
חוסר באבץ שכיח מאוד באזורים חמים ויבשים. האבץ והמגנזיום עובדים יחד ומשלימים זה את זה וכמו כן אחראיים לתפקוד האנזימים ולכלורופיל. חוסר באבץ מסתמן כך: העלים הצעירים יפגעו בראשונה, קצוות העלים יתקמטו ויתעקמו ואף יהפכו חדים, לאחר מכן העלים יצהיבו וככל שנזניח ההצהבה תתפתח עד למרכזם של העלים. שימו לב! קל מאוד להתבלבל בין חוסר באבץ לחוסר של ברזל ו/או מנגן…  בחוסר באבץ קצוות העלים הופכים חדים ומתייבשים. בהמשך הפרחים יינזקו אף הם ויהפכו יבשים וקשים עד לכדי שבירה. עודף באבץ דורש טיפול בהול מכיוון שעודף במינרל זה הנו רעיל ביותר וישנה סבירות גבוה שהצמח ייבול וימות. עודף באבץ מפחית את ספיחת הברזל ולכן יתפתחו גם סימנים של חוסר בברזל.

מנגן Mn
תפקידו של המנגן הנו בהפחתת החמצון הקשורה בתהליכי הפוטוסינתזה. המנגן משמש כזרז  לרב האנזימים ולוקח תפקיד חשוב בכל הקשור ביצירת הפיגמנט הירוק (כלורופיל) של הצמחים. חוסר במנגן הנו שכיח בגידולי InDoor והסימנים שלו הנם במוות של העלים הצעירים (סמנים ראשונים: הצהבה בין "ורידי" העלים) ולאחר מכן העלים הבוגרים יושפעו ממחסור זה. בהחמרה יתכנו גם סימני יובש עגולים על גבי העלים רגע לפני שאלו ינבלו וימותו. למעשה בחוסר מנגן תהליך הגדילה / פריחה של הצמח יהיו ארוכים יותר מאשר בברירת המחדל וייווצר הרגשה שהצמח אינו מסיים את פריחתו (הפירות לא יתפתחו עד לסופם). שימו לב שחוסר במנגן בא באופן ישיר עם חוסר של מגנזיום וסימנים של חוסר במנגן יביאו עימם סימנים של חוסר במגנזיום. במצב של עודף במינרל זה העלים החדשים יהפכו צבעם לירוק כהה ואף לחום /  חלודה, כמובן שללא טיפול העלים הבוגרים גם הם יראו את אותם הסימנים. שימו לב שלחות נמוכה יכולה לגרום לסימנים הללו להתפתח מהר יותר בלי שנדע שהבעיה הנה לחות ולאו דווקא עודף. דבר נוסף הוא בקשר הישיר של עודף במנגן לבין סימני חוסר בברזל ובאבץ.

ברזל Fe
הברזל נמצא לרב כ"יון" ממיס ולכן ספיחתו וזמינותו ע"י שורשי הצמחים גבוה וכמעט מידית. מינרל זה אחראי על העברת אלקטרונים בזמן תהליך הפוטוסינתזה ובנשימת הצמח, משמש כזרז ביצירת הכלורופיל וכמו כן חשוב ביותר להתפתחות וגדילת מערכת האנזימים. לברזל ישנו קשר ישיר בהטמעת החנקן והגופרית. חוסר בברזל ייווצר כשרמת החומציות תהיה גבוה ולא מאוזנת, בדרך כלל בשלבים של צמיחה מהירה אך עם זאת יתכנו והסימנים ייעלמו מעצמם. הסימנים יראו ב"ראש" העלים הקטנים והצעירים בתחילה ולא בקצות העלים : דהייה של הצבע הירוק עד לכדי הצהבה אך עם זאת "ורידי" העלים יישארו ירוקים. במצבים קיצוניים העלים הצעירים וכמו כן הבוגרים יפגעו, יפלו וימותו. שימו לב שמחסור בברזל יכול לפעמים להיות קשור לעודף בנחושת. סימנים של עודף בברזל נראים כהכתמה חומה כהה /  ברונזה בעלים הצעירים.  שימו לב שעודף בברזל  יביא עמו להפרעה בספיחת  הזרחן.

בורון B
בדרך כלל מינרל זה אינו גורם בעיות במערכות גידול הידרופוניות ונדירים הפעמים שישנם חוסרים / עודפים ממנו. הבורון מסייע בחילוק התאים ובתהליך נשימתם. מדענים טוענים כי הבורון עוזר גם להיווצרות של חומצת גרעין ( nucleic acid ) ובחומצה ריבונוקליאית (RNA). חוסר ממנו גורם לגזע ולשורשים להתעוות. השורשים יתפתחו לאט ויאבדו מצבעם, העלים יראו סימנים הדומים ל"שריפת" העלים כאשר התאורה מוגזמת וקרובה מדי לעלוות הצמח.
בהזנחה הצמח כולו יפגע ויראה סמני הכתמה בין "וורידי" העלה, עיוותים ואף נמק כמו כן יתחיל ריקבון שורשים כתוצאה מהפגיעה הנ"ל. הרעלה של מינרל זה מתבטאת בהצהבה של קצוות העלים ובהמשך נמק במרכזו של העלה, ללא טיפול העלים ימותו ויפלו.

נחושת Cu
מלבד תכונותיה הקוטלות פטרת, הנחושת  מכילה אנזימים וחלבונים שונים. הנחושת הכרחית בכמויות מזעריות והנה מסייעת בחילוף החומרים ובקיבוע החנקן. חוסר בנחושת יראה בעלים הצעירים תחילה כשאלו ינבלו ויהפכו רפויים, בהמשך קצוות העלים ומרכזם יאבדו מצבעם ויהפכו לצבע נחושת , ללא טיפול בזמן כל הצמח ייבול וימות, הצמיחה תהפוך אטית והפריחה דלה. עודף נחושת הנו רעיל מאוד לצמחים. הצמחים לא יתפתחו הן השלב הצמיחה ו/או בשלבי הפריחה, השורשים גם הם יפגעו ויהפכו כהים. למעשה הרעלה בנחושת נראית גם כחוסר בברזל .

מוליבדן Mo
מוליבדן הוא אחד משתי אנזימים גדולים האחראיים להמיר את החנקן לאמוניה. שימוש בו ע"י הצמחים היא מזערית. חוסר ממוליבדן נדיר בגידולי הידרו אך עם זאת במקרה שישנו חוסר במינרל זה בעלים הבוגרים והבינוניים יפגעו לראשונה: העלים יצהיבו ובהמשך אף יסתלסלו כלפי מעלה. ללא טיפול נכון העלים יקמטו ויתעוותו לאחר מכן ימותו וינשרו וכמו כן כל הגידול ייעצר. עודף במוליבדן נראה לפעמים כחוסר בנחושת ובברזל מכוון שעודף ממנו מביא לבלימתו של הצמח מלספוח מינרלים אלו.

 

מאמרים מומלצים לקריאה ע"י הצוות:

כל המאמרים.. הצעה למאמר ?