Micro Elements

micro elements

אבץ Zn
חוסר באבץ שכיח מאוד באזורים חמים ויבשים. האבץ והמגנזיום עובדים יחד ומשלימים זה את זה, כמו כן הם אחראיים לתפקוד האנזימים ולכלורופיל. חוסר באבץ מסתמן בצורה זו: העלים הצעירים יפגעו בראשונה, קצוות העלים יתקמטו ויתעקמו ואף יהפכו חדים, לאחר מכן העלים יצהיבו וככל שנזניח ההצהבה תתפתח עד למרכז העלים. שימו לב! קל מאוד להתבלבל בין חוסר באבץ לחוסר של ברזל ו/או מנגן…  בחוסר באבץ קצוות העלים הופכים חדים ומתייבשים. בהמשך הפרחים יינזקו אף הם ויהפכו יבשים וקשים עד לכדי שבירה. עודף באבץ דורש טיפול בהול מכיוון שעודף במינרל זה הנו רעיל ביותר וישנה סבירות גבוה שהצמח ינבול וימות. עודף באבץ מפחית את ספיחת הברזל ולכן יתפתחו גם סימנים של חוסר בברזל.

מנגן Mn
תפקידו של המנגן הנו בהפחתת החמצון הקשורה בתהליכי הפוטוסינתזה. המנגן משמש כזרז  לרב האנזימים ולוקח תפקיד חשוב בכל הקשור ביצירת הפיגמנט הירוק (כלורופיל) של הצמחים. חוסר במנגן שכיח בגידולי InDoor והסימנים שלו הנם במותם של העלים הצעירים (סמנים ראשונים: הצהבה בין "ורידי" העלים) ולאחר מכן גם העלים הבוגרים יושפעו ממחסור זה. בהחמרה יתכנו גם סימני יובש וכתמים עגולים על גבי העלים רגע לפני שאלו ינבלו וימותו. למעשה בחוסר מנגן תהליך הגדילה / פריחה של הצמח יהיו ארוכים יותר מאשר בברירת המחדל וייווצר הרגשה שהצמח אינו מסיים את פריחתו (הפירות לא יתפתחו עד לסופם). שימו לב שחוסר במנגן בא באופן ישיר עם חוסר של מגנזיום וסימנים של חוסר במנגן יביאו עימם סימנים של חוסר במגנזיום. במצב של עודף במינרל זה העלים החדשים יהפכו צבעם לירוק כהה ואף לחום /  חלודה. לא טיפול העלים הבוגרים יראו את אותם הסימנים. שימו לב שלחות נמוכה יכולה גם היא לגרום לסימנים הללו להתפתח. דבר נוסף הוא בקשר הישיר של עודף במנגן לבין סימני חוסר בברזל ובאבץ.

ברזל Fe
הברזל נמצא לרב כ"יון" ממיס ולכן ספיחתו וזמינותו ע"י שורשי הצמחים גבוה וכמעט מידית. מינרל זה אחראי על העברת אלקטרונים בזמן תהליך הפוטוסינתזה ובנשימת הצמח, משמש כזרז ביצירת הכלורופיל וכמו כן חשוב ביותר להתפתחות וגדילת מערכת האנזימים. לברזל ישנו קשר ישיר בהטמעת החנקן והגופרית. חוסר בברזל נגרם כשרמת החומציות גבוה ולא מאוזנת, בדרך כלל בשלבים של צמיחה מהירה. אם זאת יתכנו והסימנים ייעלמו מעצמם. הסימנים יראו ב"ראש" העלים הקטנים והצעירים בתחילה ולא בקצות העלים : דהייה של הצבע הירוק עד לכדי הצהבה אך עם זאת "ורידי" העלים יישארו ירוקים. במצבים קיצוניים העלים הצעירים וכמו כן הבוגרים יפגעו, יפלו וימותו. שימו לב שמחסור בברזל יכול לפעמים להיות קשור לעודף בנחושת. סימנים של עודף בברזל נראים כהכתמה חומה כהה /  ברונזה בעלים הצעירים. שימו לב שעודף בברזל  יביא עמו להפרעה בספיחת  הזרחן.

בורון B
בדרך כלל מינרל זה אינו גורם בעיות במערכות גידול הידרופוניות ונדירים הפעמים שישנו חוסר / עודף ממנו. הבורון מסייע בחילוק התאים ובתהליך נשימתם. מדענים טוענים כי הבורון עוזר גם להיווצרות של חומצת גרעין
(nucleic acid) ובחומצה ריבונוקליאית (RNA).
חוסר ממנו גורם לגזע ולשורשים להתעוות. השורשים יתפתחו לאט ויאבדו מצבעם, העלים יראו סימנים הדומים ל"שריפת" העלים כאשר התאורה מוגזמת וקרובה מדי לעלוות הצמח.
בהזנחה הצמח כולו יפגע ויראה סמני הכתמה בין "וורידי" העלה, עיוותים, נמק ויתחיל גם ריקבון שורשים כתוצאה מהפגיעה הנ"ל. הרעלה של מינרל זה מתבטאת בהצהבה של קצוות העלים ובהמשך נמק במרכזו של העלה, ללא טיפול העלים ימותו ויפלו.

נחושת Cu
מלבד תכונותיה הקוטלות פטרת, הנחושת  מכילה אנזימים וחלבונים שונים. הנחושת הכרחית בכמויות מזעריות והנה מסייעת בחילוף החומרים ובקיבוע החנקן. חוסר בנחושת יראה בעלים הצעירים תחילה כשאלו ינבלו ויהפכו רפויים, בהמשך קצוות העלים ומרכזם יאבדו מצבעם ויהפכו לצבע נחושת. ללא טיפול הצמיחה תהפוך אטית והפריחה דלה עד שכל הצמח ינבול וימות. עודף נחושת הנו רעיל מאוד לצמחים. הצמחים לא יתפתחו הן בשלב הצמיחה והן בשלבי הפריחה, השורשים יפגעו ויהפכו כהים. למעשה הרעלה בנחושת נראית דומה לחוסר בברזל .

מוליבדן Mo
מוליבדן הוא אחד משתי אנזימים גדולים האחראיים להמיר את החנקן לאמוניה. השימוש בו היא מזערית. חוסר ממוליבדן נדיר בגידולי הידרו אך עם זאת במקרה שישנו חוסר במינרל זה העלים הבוגרים והבינוניים יפגעו לראשונה: העלים יצהיבו ובהמשך אף יסתלסלו כלפי מעלה. ללא טיפול נכון העלים יתקמטו, יתעוותו וכל הגידול ייעצר. עודף במוליבדן נראה לפעמים כחוסר בנחושת ובברזל מכוון שעודף ממנו מביא לבלימתו של הצמח מלספוח מינרלים אלו.

 

מאמרים מומלצים לקריאה ע"י הצוות:

כל המאמרים.. הצעה למאמר ?