הידרו – יעוץ בסיסי InDoor

עשו ואל תעשו- כל מה שצריך לפני שנכנסים להרפתקאות גידול צמחים בחללים סגורים (InDoor) תחת נורות
חלל גידול:
זהו למעשה אזור הגידול שלנו, ללא שום קשר לגודלו ולמרכיביו. חלל גידול יכול להיות: אוהל גידול, ארון, חדר, מרתף, חממה וכל "קופסה" העולה על רוחכם. רצוי שחלל הגידול יהיה אטום מחדירת אור (יש לשמור על חושך מוחלט כשהנורות כבויות בחלל הגידול ולהימנע מזליגת אור אליו, אפילו הקטנה ביותר יכולה לגרום לנזקים) ושנפחו יהיה גדול מספיק להתפתחות הצמחים. רצוי שבחלל הגידול יהיו פתחי אוורור, אחד לכניסה (מלמטה) והשני ליציאה (מלמעלה), כמובן גם רצוי לדאוג למקור מים ולחשמל. רב הצמחים מכפילים ואף מרבעים את גודלם בזמן הפריחה ויש לקחת זאת בחשבון בעת בחירת חלל הגידול צמח שנכנס לפריחה כשגודלו 50 ס"מ (כלומר הצמחנו אות עד לגובה של 50 ס"מ) יכול להגיע בסוף שלב הפריחה (כצמח בוגר) לגובה של כ 200 ס"מ. קחו בחשבון שצמח אינו צומח כ"מקל" אלא מתפרס גם לצדדיו. דבר נוסף באותו עניין, זכרו שלעציץ ולנורה יש השפעה ישירה על המיקום והצפיפות…גודלו של עציץ ממוצע הנו כ 20 ס"מ. הנורה + הרפלקטור מנצלים גם כ 15 / 20 ס"מ מחלל הגידול ובנוסף לכל זה גובה הנורה מראש הצמח נע בסביבות ה 40 / 30 ס"מ, מכאן אנו מסיקים שעם בחרנו בחלל גידול בגובה 200 ס"מ למעשה אנו יכולים לגדל צמחים בגובה של עד 120 ס"מ.
אור:
שימוש בנורות גידול הנו המרכיב המדמה לנו את אור השמש ולכן אין זה אפשרי לגדל ללא תאורה נכונה. ישנן נורות לצמיחה ולפריחה וכמו כן ישנן נורות משולבות המתאימות לשני השלבים הן לצמיחה והן לפריחה. מערכת התאורה כוללת בתוכה: משנק המצית את הנורה ומדליק אותה (ללא המשנק הנורה לא תדלק), נורה, רפלקטור (בית הנורה של הנורה המכוסה אלומיניום המשמש להחזרת ולניצול מרבי של האור).
ישנם שני סוגי רפלקטורים עיקריים:
1. רפלקטור סגור CoolTube: רפלקטור זה הנו רפלקטור המחובר למפוח, המפוח יונק אויר מחלל הגידול דרך הרפלקטור ומוציא את האוויר החוצה – שימו לב: שימו ברפלקטור סגור ללא מפוח הנו כשימוש ברפלקטור פתוח ואף גרוע מכך. מכיוון שהאוויר יוצא דרך הרפלקטור הנורה מקוררת ובכך יכולת השליטה שלנו לשמור על טמפרטורה רצויה בחלל הגידול הנה גבוה יותר מאשר ברפלקטור פתוח אך עם זאת ברפלקטור הנ"ל אנו מאבדים כ 12% מ"כוחה" של הנורה מה שמתבטא באופן ישיר בתפוקת הפרי.
2. רפלקטור פתוח: זהו הרפלקטור הטוב והזול ביותר בתחום ההידרופוניקה. תפקידו של הרפלקטור הנ"ל כמו גם של הרפלקטור הסגור הנו לנצל את תאורת הנורה למקסימום אך עם זאת מכיוון שרפלקטור זה פתוח ההתמודדות שלנו עם החום הנפלט מהנורה הינו מסובך יותר מאשר בזה הסגור. לרב ההבדלים בטמפרטורות בשימוש עם רפלקטור פתוח אל מול סגור תיהנה בין 2 עד 8 מעלות.
להלן רמת הטמפרטורה הרצויה בחללי הגידול:
נורה דולקת: בין  28 ל – 26 מעלות
נורה כבויה: בין 20 ל – 18 מעלות
3. יריעות אלומיניום (Mylar): אלו הם יריעות "העוטפות" את חלל הגידול (יש לפרוס את היריעה מגובה הנורה כלפי מעטה. שימו לב! יריעה שמעל לנורה ו/או מתחת לעציץ אינה אפקטיבית. שלא תתבלבלו – לא כל יריעת "נייר כסף" מתאימה לגידול צמחים, ישנם כאלו שבולעים את קרני האור ובכך לא רק שלא ניצלנו את קרני האור אלא גם הפחתנו מכמותם.

**רצוי מאוד להשתמש בטיימר המדליק ומכבה את הנורות בשעות שנקבעו מראש וזאת על מנת לגרום לאור וחושך וכמו כן לשינוי בעונות השנה (חורף / קיץ) – 18 שעות אור לשלבי הצמיחה ו- 12 שעות אור לשלבי הפריחה.

בחירת נורות וחללי גידול :
נורת 600 וואט מתאימה לחללי גידול של 120*120*200 עומק החדירה של נורה זו הינו כ 120 ס"מ
נורת 400 וואט מתאימה לחללי גידול של 90*90*180 עומק החדירה של נורה זו הינו כ 90 ס"מ
נורת 250 וואט מתאימה לחללי גידול של 70*70*160 עומק החדירה של נורה זו הינו כ 60 ס"מ
נורת 150 וואט מתאימה לחללי גידול של 50*50*150 עומק החדירה של נורה זו הינו כ 50 ס"מ
אויר:
את חלל הגידול יש לאוורר וכמו כן להכניס אליו חמצן ואויר טרי, האוויר הנכנס יכנס מתחתית חלל הגידול ואילו האוויר היוצא יצא מהחלק העליון. שימוש נכון באוורור מביא עמו להעשרה בחמצן והן בפחמן וכמו כן מוציא את הלחות מחוץ לחלל הגידול. דבר נוסף הנו: עזרה בקירור חלל הגידול ובכך להביא אותו לרמת טמפרטורות ולחות רצויות. רמת הלחות המומלצת נעה בין 35 – 75 אחוזים. רמת הטמפרטורה בזמן שהנורה דולקת בין  28 ל – 26 מעלות רמת הטמפרטורה בזמן שהנורה כבויה בין 20 ל – 18 מעלות. שימו לב! דרוש סירקולציה של אויר והכנסת אויר טרי! אין להחזיר את האוויר היוצא חזרה אל חלל הגידול!
אז כמה אויר אנחנו צריכים לחלל הגידול שלנו?
כמות האוויר הנדרשת תלויה בכמה גורמים: בגודלו הפיזי של חלל הגידול, בכמות הנורות והצמחים ובשימוש עם פילטר פחם המסנן את הריחות.
מים:
הרי זה ברור שבכדי שצמחים יגדלו, יצמחו ויפרחו יש צורך להשקות אותם. רצוי להשקות את הצמחים בתמיסת השקיה מאוזנת ברמת הדשנים שהיא מכילה וברמת החומציות שבה. כשמגדלים בתערובות אדמה רמת החומציות המומלצת נעה בין 6.5 ל- 7 כשמגדלים בשיטת גידול הידרו רמת החומציות המומלצת הנה 5.8 ל -6.2 רצוי להשתמש במים שעברו תהליך אוסמוזה הפוכה (לצורך העניין מים מזוקקים) וזאת בכדי להוציא ממי הברזים את המינרלים הלא רצויים ולמעשה להפוך את המים לנוזל מאופס במינרלים, ובכך ע"י הוספת דשנים לפי טבלאות גידול מומלצות אנו למעשה מקבלים תמיסת השקיה מאוזנת ונכונה ברמת הדשן (מלחים) שבה. שימו לב במצעים הידרופוניים חובה להשתמש במים מזוקקים ואילו באדמה שימוש במערכות אוסמוזה הפוכה הנם מומלצים בכדי לאפשר לנו המגדלים דיוק בהאכלת הצמחים ופיטומם אך אם זאת שימוש במי אוסמוזה בגידול אדמה הנו חובה.
תערובת גידול:
ישנם סוגים שונים של תערובות גידול. כאלו המתאימים להידרופוניקה וכאלו המתאימים לגידול באדמה. בסופו של דבר גידול InDoor הנו גידול המצריך תאורה, אוורור וכו'… ההבדל בין השיטות הנו בתערובת הגידול,שימוש במכשירים המתאימים לגידול זה או אחר ובצורך שלכם כמגדלים בטיפולה של כל מערכת הגידול. כך או כך גידול תחת נורות  הנו זהה אך שיטת הגידול הנה שונה.
כמות הצמחים:
שימו לב! יותר צמחים לאו דווקא מביא ליבול גדול יותר….
שימוש בהרבה עציצים תדרוש מאיתנו להצמיח את הצמחים לגודל נמוך יחסית מאשר בשימוש עם מעט עציצים (יותר זמן צמיחה בכדי לנצל ולמקסם את הפוטנציאל שבהם).
לדוגמה:
יש אפשרות לגדל 9 עציצים עד לגודל של של כ 30 ס"מ ואז להפריח (נורות 600 וואט) מצד שני יש אפשרות לגדל 16 עציצים אך אותם נפריח בגודל של כ 15 ס"מ בשני המקרים נקבל כמות זהה. כל אחד לפי בחירתו ולפי כמות העציצים אותה הוא רוצה לגדל. שימו לב שככל שנגדל יותר עציצים כך נפריח אותם מוקדם יותר – דבר זה יקצר לנו את תקופת הצמיחה אך אם זאת נצטרך לטפל ביותר צמחים. ועל כך נאמר… 2 עגבניות שוות במשקלן ל- 8 עגבניות שרי ( :