ראשי / הידרופדיה / חשיבות איזון החומציות (Ph) בגידולי הידרו

חשיבות איזון החומציות (Ph) בגידולי הידרו

חשיבות איזון החומציות (Ph)

מהו ערך החומציות (PH) המתאים לגידול צמחים בתערובות הידרופוניות ו/או אורגניות (תערובות אדמה)?
מדוע חשוב לשמור על ערכים אלו ומה הקשר בין חומציות לגידול צמחים?
ובכן לכל חומר בעולם ישנה רמה חומצית או בסיסית. הרמה החומצית מתחילה מערך 0 עד 7 שערך 0 הנו החומצי ביותר (חומצת מצבר רכב) ואילו הרמה הבסיסית מתחילה מערך 7 עד 14 שערך 14 הנו הבסיסי ביותר (סודה קאוסטית), כך למעשה הערך 7 הנו ערך ניטרלי (מים מזוקקים). צמחים באשר הם דורשים השקיה כדי להתקיים, לגדול, לצמוח ולפרוח. כדי להעצים את גידול הצמחים חקלאים ומגדלים רבים משתמשים בדשנים אורגניים / הידרופוניים המכילים מלחים. מלחים אלו המצויים בדשנים משנים את רמת החומציות שבמים אשר ממילא אינה מתאימה ברמת החומציות שבה לגידול צמחים בצורה אידאלית, בטח ובטח שלא בשיטה ההידרופונית.
ובכן מהם הערכים? בגידול הידרו (תערובות קוקוס פרלייט, הידרוטון, טוף, צמר סלעים וכו’…) יש לשמור על ערך של בין 5.8 – 6.2 ph. בגידול בתערובות אדמה יש לשמור על ערך של בין 6.5 – 7 ph.
שימו לב שערכים אלו מתייחסים לתמיסות ההשקיה ולא לערכי תערובות הגידול עצמן.
רצוי לבדוק את רמת החומציות ע”י מד חומציות ph tester אשר נותן אינדיקציה לגבי ערך הגבה ולאזן את החומציות ע”י הוספת חומצה (ph-) חומצה זרחתית/ בסיס (ph+) אשלגן הידרוקסיד, את איזון החומציות יש ליישם רק לאחר הוספת דשן הבסיס לתמיסת ההשקיה.
חומציות שאינה מאוזנת יכולה להביא עמה בעיות לא פשוטות כגון:
א. סלסול העלים וקימוטם.
ב. אי ספיחת מינרלים: למעשה ישנו קשר ישיר בין החומציות לבין היכולת של הצמחים לספוח מינרלים כאלו ואחרים. כאשר רמת החומציות גבוה או מאידך נמוכה מהרצוי תיתכן בלימה של מינרלים שונים ע”י הצמח ובכך למעשה תזונת הצמחים לא תהיה נכונה ואידאלית.
ג. סימני מחסור/ עודף של דשן: כפי שהזכרנו בסעיף ב’, שימו לב.. קיים מצב בו חוסר של מינרל מסוים יביא עמו עודף באחר.
ד. נבילת הצמח ומותו: כאשר רמת החומציות גבוה מדי ואו נמוכה מדי. שימו לב להשקות את הצמח בתמיסת השקיה מאוזנת ph ובכך לגרום לצמח לספוח את המינרלים (דשנים) בצורה הטובה ביותר ובכך למעשה לגרום לצמח לגדול, לצמוח ולפרוח במהירות וביעילות. במקרה שנגרם נזק, יש לשטוף ולרענן את מצעי הגידול והשורשים ולאחר מכן לדשן ולהשקות כפי שצריך.

0
סל קניות
  • אין מוצרים בסל הקניות, מוזמנים להוסיף :-)