מים, השקיה ואוסמוזה

מים, השקיה ואוסמוזה

בכל השקיה כדי להשתמש במים שעברו תהליך של אוסמוזה הפוכה וזיקוק על מנת לתת למגדל שליטה מלאה בהזנת הצמח.
מים שעברו תהליך של אוסמוזה הפוכה הנם מים מזוקקים:
רמת המלחים במים האלו הם ברמה של  עד 0.2% (Ec). על ידי הוספת דשנים בכמות הרצויה ועל ידי בדיקה של רמת המוליכות (Ec) נייצר תמיסה שהיא מדויקת ומאוזנת להאכלת הצמח.
במי ברז רמת המלחים הממוצעת הנה 0.7 וכמו כן יתכנו חוסר של מלחים שונים ומאידך המלחים המצויים במי ברז אינם בכמות הרצויה לצמח (יתר על המידה או פחות מהמידה הרצויה).
השימוש באוסמוזה הפוכה מבטיח לנו מים "מאופסים" באיכות גבוה ובכך ע"י הוספת הדשנים הרצויים נקבל תמיסה מאוזנת ודשנה.

אופן הכנת תמיסת השקיה:
א. הכינו מיכל השקיה והוסיפו מים (דאגו לטמפרטורת מים בסביבות 20 – 22 מעלות צלסיוס), ערבבו והוסיפו את דשן הבסיס למים וערבבו שוב (במידה ומשתמשים בדשנים משלימים, יש לערבב את החלק הראשון בנפרד בבקבוק האישי שלו ולהוסיף למים ולערבב שוב במיכל ההשקיה – חזרו על פעולה זו גם אם החלק השני).
ב. המתינו כ- 5 דקות ובדקו את רמת המוליכות / מליחות (Ec) לפי טבלת הגידול (הוסיפו מי אוסמוזה לדילול התמיסה במקרה שרמת המלחים גבוהה יתר על המידה או הוסיפו דשנים בכדי לעלות את רמת המלחים, כשהתמיסה דלילה יתר על המידה).
ג. בדקו את רמת החומציות (Ph) ואזנו אותה (בתמיסת השקיה להידרופוניקה רמת החומציות המומלצת היא בין: 5.5 ל- 6.2 –  ואילו בתמיסת השקיה המיועדת למצע אדמה: רמת החומציות המומלצת היא בין: 6.5 ל- 7 ) במידה וצריך הוסיפו נוזל המוריד או מעלה את רמת החומציות – נסו לדייק כבר בפעם הראשונה.
ד. הוסיפו את יתר תוספי המזון המומלצים לפי טבלת הגידול.

כמה להשקות?
צריך להשכיל ולהבין שצמח שכל גודלו נע בסביבות ה-15 ס"מ  וככל הנראה שורשיו באורך של כ-5 ס"מ לא צריך בהשקיה של ליטר …. אלה יותר בכיוון ה-100 סמ"ק ביום.
א. במצע אדמה: יש להשקות את הצמח באטיות כאשר תערובת האדמה יבשה – יש לשמור על רמת לחות סבירה (אין להציף את התערובת ומאידך אין להזניח אותה – אפשר לבדוק עם האצבע)
ב. במצע הידרו קוקוס בשיטת Run To Waste : יש להשקות עד להופעת של לפחות  10% נקז מכמות תמיסה ההשקיה שבאותו היום, כלומר בהשקיה של 1 ליטר – 100 סמ"ק נקז.

 בשיטות מחזוריות Recycle :
ג. Satellite System בתקופת הצמיחה יש להפעיל את המשאבות אחת לחצי שעה למשך כ- 15 דקות, בתקופת הפריחה יש להפעיל את המשאבות למשך 15 דקות כל שעה / שעתיים , בלילה יש לחלק כ- 15 דקות השקיה במשך חצי מהלילה (מצע הגידול הידרו טוף / הידרוטון). בשימוש עם פרלייט יש להשקות כל שלוש שעות לערך.
ד. Flood And Drain: יש להפעיל את המשאבות כל שעתיים לכ- 15 דקות (תלוי בגודל הצמח) עד להצפת השורשים כ-4 ס"מ (מצע הגידול הידרו פרלייט)
ה. Aeroponica: יש להפעיל המרססים כ- 15 דקות אחת לארבע שעות לערך, שימו לב לצמחים וראו עם יש צורך להעלות או להפחית את כמות וזמני ההשקיה (מצע הגידול הידרו טוף / הידרוטון).
ו.  N.f.t / D.w.c: השקיה במשך 24 שעות ללא הפסקה.

מאמרים מומלצים לקריאה ע"י הצוות:

כל המאמרים.. הצעה למאמר ?