כתמים, בעיות, סימנים והצהבה בעלים

כתמים, בעיות, סימנים והצהבה בעלים - FAQ

סימנים שונים על העלים הן למעשה קריאה לעזרה. הצמחים "מדברים" אלינו המגדלים על ידי שינוי במרקמם וצבעם.
כפי שאנחנו מקבלים פריחה או נפיחות, כך על ידי הצהבה, כתמים ושינויי מרקם בצבע העלים הצמח מאותת לנו על בעיה.
לא כל כתם או הצהבה בצמח הינו מקרה דחוף של טיפול נמרץ, לפעמים זה מקרה שחולף לבד ולפעמים זה מקרה שדורש טיפול.
במקרים של שינוי יש לבדוק מה הישתנה  במשך 4 ימים / שבוע אחרון. האם הישתנתה כמות ההשקיה? כמות הדשנים? האם הייתה הפסקת חשמל (כיבוי הנורות והמפוחים באוהלי גידול) , חום או קור קיצוניים, רמת לחות וחומציות לא מאוזנת וכו….האם העברנו את הצמח מעציץ אחד לשני ואיך ביצענו את התהליך? האם הופיעו חרקים ומזיקים? ועוד…
שינויים דרסטים מביאים את הצמח למצבי דחק (סטראס) והוא יגיב על ידי שינוי בצבע ובמרקם העלים ואף בשינוי צבע הגבעולים.

אז בואו נתחיל:
קודם כל בלי לחץ, ישנם הרבה פתרונות וטיפולים למצבים הנ"ל.
יש לבדוק האם יש טפיל / חרק שדוגר לנו על הצמח או על ובתוך מצע הגידול. הבדיקה תעשה פיזית, פשוט להסתכל על עלי הצמח ומתחתיהם ולאתר את החרקים כמו כן כדי לבדוק האם יוצאים להם חרקים מתוך מצע הגידול. לרב החרקים ישאירו כתמים, נקודות, קורי עכביש, חורים, "פסים" ושבילים לאורך העלים. ישנם מצבים בהם העלים ירקיבו וזאת מיכוון שאיזור הדגירה שלהם נמצא בתוך מצע הגידול ומייצר פטרת הגורמת לתסמינים של ריקבון שורשים המתבטא בהשחרת העלים ונימולם.
יש אפשרות להדביר במספר דרכים:
הדברה כימית, אורגנית וביולוגית, וכמו כן יש אפשרות לתת טיפול מנע.

חוסרים או עודפים בחומרי הזנה (דשן) יגרמו לצמח להצהיב וכו'.
לכן מומלץ להבין מה הוא אותו מינרל שחסר או מצוי בעודף על מנת לתקן את הבעיה (שטיפה או הוספת דשנים). חשוב להבין שלפעמים סימני חוסר אינם באמת הבעיה אלה רק תסמינים של בעיה כגון איזון לקוי של רמת החומציות, מי השקיה חמים או קרים יתר על המידה ורמת חום ולחות שאינם מאוזנים ולכן רצוי קודם לתקן את הבעיה ולא את התסמינים. אחד ההצהבות השכיחות הינן חוסר בחנקן בתקופת הצמיחה. בדרך כלל עלים בוגרים מהאיזור התחתון של הצמח יצהיבו וזאת מיכוון שהחנקן נע לאיזור בוא צריכים אותו יותר (עלים צעירים וחדשים). לכן אם נדאג לדשן נכון בדשן הבסיסי או נוסיף חנקן במינון נכון נוכל למנוע ולתקן את הנ"ל.
שימו לב שלפעמים גם אחרי שהבעיה תוקנה ישנם מצבים בהם העלים שנפגמו לא יחזרו לעצמם אבל נוכל לבדוק אם הטיפול הצליח על ידי התבוננות בצמיחה מחודשת.

מחלות נוף כגון: חלפת חילדון וקימחון הינן מחלות קשות המגיעות בעיקר כשמרמת הלחות גבוה ולכן על ידי איוורור ואיזון נכון של הלחות בחדר הגידול וכו כן על ידי שמירה על הגיינה אפשר להימנע ממחלות אלו.
במקרה שהמחלה הופיע ישנם הדברות שונות לטיפול בהן. שימו לב שמחלת הקימחון ותסמיניה יכולים לנבוע מהחרק קמחית ולכן יש לטפל קודם בהדברת החרק ורק לאחר מכן בהדברת המחלה.

זכרו את אלו למען המנעות ותיקון בעיות שונות: שטיפה, נקיון, הדברה.